New Year Honours 2018: The complete list

The New Zealand Order of Merit

Dame Companions

• Rangimarie Naida Glavish, ONZM, JP, for services to Māori and the community
• The Honourable Annette Faye King, for services as a Member of Parliament
• Denise Ann L'Estrange-Corbet, MNZM, for services to fashion and the community
• The Honourable Georgina Manunui te Heuheu, QSO, for services to the State and Māori

Knight Companions

• Herbert John Te Kauru Clarke, CNZM, for services to Māori and heritage preservation
• The Honourable Douglas John White, QC, for services to the judiciary
• Bryan George Williams, CNZM, MBE, for services to rugby

Companions

• The Honourable Dr Michael Edward Rainton Bassett, QSO, JP, for services as a historian
• William Norman Birnie, for services to governance, the arts and sport
• Dr Garth Alan Carnaby, MNZM, for services to science and governance
• The Honourable Peter Francis Dunne, for services as a Member of Parliament
• Dr Bess Manying Ip, ONZM, for services to the Chinese community and education
• Dr William Blair Rhodes Rolleston, for services to the farming industry
• Frances Valintine, for services to education and the technology sector
• Graeme Paul Wheeler, for services to the State

Officers

• Neil Frank Bateup, for services to agriculture and the community
• Donald James Best, for services to music
• Colin Maungapohatu Bidois, for services to Māori
• Richard Boast, for services to the law and Māori
• Rachel Jane Brown, for services to sustainable business development
• Rhana Jean Devenport, for services to arts governance
• Jeremy Jane Drummond, for services to early childhood education
• Detective Inspector Thomas John Fitzgerald, for services to the New Zealand Police and the community
• Frederick John Graham, for services to Māori art
• John Norman Harrison, for services to music and theatre
• Dr Andrew Alexander Hill, for services to endoluminal vascular repair
• Dr Andrew Hugh Holden, for services to endoluminal vascular repair
• Robin Michael Newton Hood, for services to springboard and platform diving
• Robert Jan Jager, for services to business and health and safety
• Archdeacon William Tutepuaki Kaua, JP, for services to Māori, education and the State
• Russell Kemp, for services to Māori
• Nicola Legat, for services to the publishing industry
• Dr James Malcolm Macpherson, for services to local government and the community
• Wetini Swainson Mitai-Ngatai, for services to Māori performing arts
• Professor Edwin Arthur Mitchell, for services to children's health
• Julia Morison, for services to visual arts
• Penelope Jane Mudford, for services to arbitration and the primary industries sector
• Helen Mary Pollock, for services to art, particularly sculpture
• Margarita Anna Robertson, for services to the fashion industry
• Helen Alison Robinson, for services to business, particularly the technology sector
• William Edward Speedy, for services to philanthropy and watersports
• Peter John Turnbull, for services to aviation
• Sharon Wilson-Davis, for services to the community
• Helene Wong, for services to the arts and the Chinese community

Members

• Barry Charles Atkinson, for services to philanthropy and the community
• Bryce Robert Barnett, for services to governance and philanthropy
• Dr Judy Blakey, for services to seniors
• Calven Dennis Bonney, for services to the trucking industry and motorsport
• Elise Ruth Bradley, for services to music
• Professor Barbara Brookes, for services to historical research and women
• Heather Marie Brunsdon, for services to dance|
• Sonia Claire Chambers, for services to people with disabilities
• Nicholas John Cooper Chapman, for services to education and conservation
• Dugald Stuart Collie, for services to agriculture and education
• Allan David Cook, for services to river and drainage engineering
• Vernon John Dark, for services to business and education
• Professor Sally Davenport, for services to science
• Elizabeth Anne Dawson, for services to sports governance
• Melanie Jane Donne, for services to training disability assistance dogs
• Jennifer Ellis, for services to education
• Suzanne Louise Ellison, for services to Māori, the arts and governance
• Virginia Mary Goldblatt, for services to arbitration and mediation
• John Leslie Gow, for services to art
• Dr John Clive Guthrie, for services to education and sport
• Denis Louis Hartley, for services to aviation and rescue services
• Dr Palatasa Havea, for services to the Pacific community and the dairy industry
• Associate Professor Michael John Hilton, for services to conservation
• Noel Harold Selwyn Hyde, for services to wildlife conservation and research taxidermy
• Dr John Stephen Kay, for services to the New Zealand Defence Force
• Nita Carol Knight, for services to business and the community
• Gary Keith Langsford, for services to art
• Dr Renee Wen-Wei Liang, for services to the arts
• John Leslie Mace, for services to swimming
• Donna Matahaere-Atariki, for services to Māori and health
• Paul McArdle, for services to cycling and the community
• Maxine Huirangi Grace Moana-Tuwhangai, for services to governance and Māori
• Emeritus Professor Roger Ian Moltzen, for services to education
• Cameron Cooper Moore, for services to the manufacturing industry and the community
• Dr Camille Elizabeth Anne Nakhid, for services to ethnic communities and education
• Dr Suitafa Deborah Ryan Nicholson (Debbie Ryan), for services to the Pacific community and health
• Hare Paniora, for services to Māori and education
• Neville Douglas Peat, for services to conservation
• Bruce Picot, for services to business
• Paul Ferrier Pritchett, for services to yachting and the community
• Lisa Marie Reihana, for services to art
• Sarah Mihiroa Reo, for services to Māori and education
• Professor Kabini Fa'ari Sanga, for services to education and the Pacific community
• Fr Barry Scannell, for services to the community and heritage preservation
• Lloyd Owen Scott, for services to broadcasting, theatre and television
• Philip James Sherry, JP, for services to local government and broadcasting
• Nigel Dean Skelt, for services to badminton
• Senior Constable Russell Hadden Smith, for services to the New Zealand Police and youth
• Fiona Angeline Southorn, for services to sport, particularly cycling
• Susan Marie Stanaway, for services to philanthropy and the community
• Mark James Stewart, for services to the community and sport
• Dr David Collins Tipene-Leach, for services to Māori and health
• Petrina Marie Togi-Sa'ena, for services to Pacific music
• Maureen Vida Truman, for services to education
• Pania Tyson-Nathan, for services to Māori and business
• Graeme Richard Wallis, for services to music
• Dr Haare Mahanga Te Wehinga Williams, JP, for services to Māori, the arts and education

Honorary:

• Valeti Finau, for services to education and the Pacific community
• Noriyuki Inoue (Osaka), for services to New Zealand-Japan relations
• Charles Enoka Kiata, for services to the Pacific community
• Dr Rudolf Hendrik Kleinpaste, for services to entomology, conservation and entertainment
• Alan Patrick McCarthy (Dublin), for services to New Zealand-Ireland relations

The Queen's Service Order

Companions

• The Honourable Kerry James Borrows (Chester), for services as a Member of Parliament
• Michael Joseph Brown, for services to governance
• The Honourable David Richard Cunliffe, for services as a Member of Parliament
• Jane Louise Drumm, for services to victims of domestic violence
• Robert John Fowler, for services to the community
• Raewyn Christine Fox, for services to family budgeting services and the community
• The Right Honourable Sir Christopher Edward Wollaston MacKenzie Geidt, The Lord Geidt, GCVO, KCB, OBE (Kensington, London), for services as Private Secretary to The Queen of New Zealand
• David Smol, for services to the State
• William Lindsay Tisch, JP, for services as a Member of Parliament
• Evelyn Marion Weir, for services to seniors and the community

The Queen's Service Medal

• Foumana Alene-Tumataiki, for services to the Niue community and education
• Ian Rodney Anderson, JP, for services to Fire and Emergency New Zealand and the community
• Shona Evelyn Andrell, for services to the stroke community
• Ray Raman Annamalai, JP, for services to the community and Tamil culture
• Ian Hector Argyle, for services to outdoor recreation and conservation
• Anne Elizabeth Ellen Darby Barnett, for services to health education
• Aidan Bennett, for services to the community
• Raewyn Teresa Bhana, JP, for services to the community
• Diane Margaret Brown, for services to the community and sport
• Carrol Eileen Browne, for services to the community
• John Alban Bull, for services to Fire and Emergency New Zealand
• Donald Harvey Cameron, for services to Fire and Emergency New Zealand and the community
• Daniel Christopher Clinton Corry, for services to the community
• Philip John Craigie, for services to music
• Ian Morrice Dick, JP, for services to the community and local government
• Frances Ina Diver, for services to the community
• Elizabeth Medwin Eastman, for services to the arts and the community
• Reverend Matiu Nohokau Eru, for services to Māori and education
• Neil Murray Falconer, JP, for services to the community and broadcasting
• Roderick George Farrow, for services to Fire and Emergency New Zealand and the forestry industry
• Kathleen Patricia Fletcher, for services to music, science education, and the community
• Lynnette Flowers, for services to the community
• Bruce Arrol Gordon, for services to local government and the community
• Lesley Elizabeth Gordon, OStJ, for services to the community
• Parshotam Govind, for services to the Indian community
• Leslie John Graham, for services to brass bands
• Kathleen Isobel Greenwood, for services to the community
• Alfred Warwick Grimmer, for services as a charity auctioneer and to the community
• Dr Jean Morag Hardy, for services to paediatrics and the community
• Joan Colwyn Howse, for services to women and the community
• Melissa Genevieve Compton Jebson, for services to agriculture and the community
• Michael John Mason Keefe, JP, for services to the community
• Graham Arthur Keep, for services to Scouting and the community
• Myra Larcombe, for services to swimming
• Brian Robert Le Prou, for services to Fire and Emergency New Zealand
• Lorraine Melville Logan, for services to music
• Filipo Lui, for services to the Tokelauan community
• Thelma Margaret Luxton, for services to the community and cricket
• Daniel Walmar Lyders, for services to conservation and forestry
• Hinekakaho Averill Manuel-Kohn, for services to the community and Māori
• Margaret Ann Miles, JP, for services to local government and the community
• Margaret Emily Morrish, for services to heritage preservation
• Hardie Gary Murdoch, for services to Fire and Emergency New Zealand and the community
• James William Nicholas, for services to sport and the community
• Diane Patricia Nutsford, for services to people with Alzheimers and dementia
• Inga Nu'u, JP, for services to the community
• Teresea Olsen, for services to Māori and health
• Sepal Channa Ranasinghe, for services to the Sri Lankan community
• Philip Ian Smith, for services to Fire and Emergency New Zealand and the community
• Arthur James Snedden, for services to Fire and Emergency New Zealand
• Patricia Mary Stafford-Bush, JP, for services to the community
• Julie Patricia Syme, for services to the community
• Ross Murray Thorby, for services to the community
• Mii Hinarere I Te Poerava Tupangaia, JP, for services to the Cook Islands community
• Alan George Turner, for services to the game of bridge
• Jillian Marie Walker, for services to art and children
• Cynthia Ruth Ward, for services to nursing and children's health
• Reverend Rereamanu Patana Wihapi, for services to Māori
• Richard Francis Williams, for services to the State
• Lyndsay Stanton Wright, for services to swimming

Honorary:

• Sereana Comeke Phillipps, for services to the Fijian community

NZ Distinguished Service Decoration

New Zealand Defence Force

• Squadron Leader Rhys Lloyd Evans

All content copyright NBR. Do not reproduce in any form without permission, even if you have a paid subscription.