close
12 mins to read

Queen's Birthday Honours 2015: the full list

200 New Zealanders honoured.

Mon, 01 Jun 2015

The full Queen's Birthday Honours 2015 list:

The Order of New Zealand

ONZ 
To be a Member of the said Order:

Professor Sir Peter David Gluckman, KNZM for services to New Zealand

The New Zealand Order of Merit

DNZM 
To be Dames Companion of the said Order:

Mrs Bronwen Scott Holdsworth, ONZM for services to business and the arts

Ms Diane Elizabeth Robertson for services to the community

Mrs Therese Maria Walsh for services to sports administration

KNZM 
To be Knights Companion of the said Order: 

The Honourable James Kenneth McLay, CNZM, QSO for services to business and the State

Dr The Honourable Pita Russell Sharples, CBE for services as a Member of Parliament and to Māori

Mr Peter Ivan Talijancich (Peter Talley), ONZM for services to business and philanthropy

 

CNZM 
To be Companions of the said Order:

Associate Professor Christopher Hugh Atkinson for services to cancer care

Professor David Michael Bibby for services to science and education

Professor Robert James Crawford for services to tertiary education

Tagaloatele Professor Margaret Ellen Fairbairn-Dunlop, ONZM for services to education and the Pacific community

Mr Robert Bertram Keith Gardiner, ONZM for services to philanthropy and the arts

Mr Michael Crawfurd Macknight for services to science

Mr John Livingston Marshall, QC for services to the law

Professor Graham Wilfred Mellsop for services to psychiatry

Dr Philip Thomas Norman for services to music and musical theatre

Mr Geoffrey Owen Poole for services to the meat industry

Mr Maxwell Noall Ritchie for services to health and the community

Dr Lionel John Wood, QSO for services to tertiary education and Maori

ONZM 
To be Officers of the said Order:

Dr Jonathan James Baskett for services to health

Mrs Jennifer Lillian Beck for services to children's literature

Ms Melissa Jannet Clark-Reynolds for services to the technology industry

Ms Carol Anne Donaldson for services to people with intellectual disabilities

Mr Murray James Dudfield, MNZM for services to the New Zealand Fire Service

Dr Gavin Peter Ellis for services to journalism

Mr Edward Weller Ellison for services to Maori and conservation

Ms Anita Finnigan for services to education and the Pacific community

Mr Maxwell Harold Gimblett for services to art

Dr Christopher Neville Hale for services to horticultural science and the summerfruit industry

Mr Anthony John Hawken for services to the kiwifruit industry

Mr Michael James Hesson for services to cricket

Professor Emeritus Boyd Robert Jones for services to veterinary medicine

Mrs Tuiataga Fa'afua Savelina Leavasa-Tautolo, QSM for services to education, arts and the Pacific community

Mr Barry Gordon Lett for services to art and conservation

Detective Superintendent Andrew James Lovelock for services to the New Zealand Police and the community

Ms Raewyn Jeanette Lovett for services to netball

Mrs Judith Mary MacKenzie for services to mental health

Mr Alexander Keith Robertson Mair for services to basketball

Mr Brendon Barrie McCullum for services to cricket

Mr Douglas Alexander McKay for services to business and local government

Professor Elizabeth Ann McKinley for services to education and Maori

Mr Andrew Roderick Meehan for services to youth and tourism

Ms Donna Lesley Neill for services to victim support

Dr George Ngaei for services to health and the Pacific community

Mrs Louise Nicholas for services to the prevention of sexual violence

Mr Nicholas Thomas Nobilo for services to the wine industry

Mr Mark Rundle Pennington for services to design

Mr Te Wahapu Rapana for services to Maori

Mrs Denise Sheat for services to Maori and education

Mrs Maretta Tuasivi Solomon for services to education and the Pacific community

Mr Pulotu Arthur Gus Solomon for services to education and the Pacific community

Mr Brian William Stevenson for services to the arts and health

Sergeant Robin Bruce Woodley for services to the New Zealand Police and youth

MNZM 
To be a Member of the said Order:

Mr John Walker Bain, JP for services to the community and sport

Mrs Colleen Margaret Bond for services to netball

Mr Andrew Garth Browning for services to health and the community

Mr Henri Jacques Burkhardt for services to Maori

Ms Linda Maldwyn Clapham for services to the community

Dr Lynne Melissa Coleman for services as a sports doctor

Ms Margaret Anne Comer for services to philanthropy

Mr Paul David Daley for services to education

Mr Trevor Frank Daley for services to music

Associate Professor Rae de Lisle for services to music

Ms Sarah Delahunty for services to theatre

Dr Michelle Emma Dickinson for services to science

Mr Richard Maurice Edmonds for services to art and the community

Mrs Lesley Frances Elliott for services to the prevention of domestic violence

Mr Terence John Farrell for services to conservation

Mr Latoatama Halatau for services to the blind and the Pacific community

Lieutenant Colonel Peter Davis Hall for services to the New Zealand Defence Force

Mr Geoffrey Thomas Henry for services to athletics

Mr David Ernest Albert Hill for services to Paralympic sport and health

Miss Elizabeth Anne Horgan for services to primary education

Ms Rachel Ruth Jacobsen for services to New Zealand-United States relations

Mr Timothy Clarence Johnson for services to disability sport

Mrs Ann Mary Judson Farr for services to ballet

Mr David Kernohan for services to architecture

Mr Mauriora Kingi, JP for services to Maori

Dr Norman Edgar MacLean for services to obstetrics and gynaecology

Professor Roderick Duncan MacLeod for services to hospice and palliative care

Mr Bruce William Martin for services to tertiary education

Mr Peter John Masters for services to Search and Rescue, conservation and cycling

Mrs Beverley May McConnell, QSM for services to horticulture

Mr Donald Gordon McFarlane, JP for services to agriculture and the community

Ms Anne Edith Miles for services to education

Ms Paula Mary Morgan (Paula Hunt) for services to dance

Mr Graeme Douglas Murray, JP for services to tourism and conservation

Mr Peter Francis Murray for services to basketball

Mrs Deirdre Gay Neville-White for services to children's health

Mr Nigel Ngahiwi for services to the blind and Maori

Ms Mary O'Hagan for services to mental health

Mr Manahi Paewai, JP for services to Maori

Mr Thomas William Parsons for services to education

Ms Jennifer Helen Pearce for services to sports nutrition

Mrs Marcia Veronica Kathleen Petley for services to athletics

Mrs Nora Tawhi Rameka for services to Maori and education

Mr John Clive Rennie for services to education and sport

Mr Bruce Stuart Ritchie for services to education

Mrs Robyn Rosemary Rosie for services to education

Mr Allan Martin Rumble for services to education

Mr James Stewart Ryburn for services to the New Zealand Fire Service and the community

Mr Terrence Maxwell Sheldrake for services to sport

Ms Kereyn Maree Smith for services to sports governance

Mr Neville Rohan Smith for services to philanthropy and the community

Mr Keith Albert Stanton for services to business and philanthropy

Mr Paul David Swallow for services to the State and the community

Dr Anthony Haydon Townsend for services to health

Mr Bruce Arthur Trask for services to the environment and sport

Mr Richard Arland Ussher for services to multisport

Mr Allen Wihongi for services to Maori, the arts and education

Mr Neil Wilkinson for services to education

Mr Tawhirimatea Te Auripo Rewita Williams for services to Maori and education

Mr Waynne Stewart Williams for services to the television industry

Mr Michael Hedley Willis for services to wildlife conservation

HONORARY
To be Honorary Members of the said Order:

Mr Freddy Edy Andre Declerck for services to New Zealand-Belgium relations and war commemoration

Mr Sandy Evrard for services to New Zealand-Belgium relations and war commemoration

Mr Benoit Mottrie for services to New Zealand-Belgium relations and war commemoration

Mr Steven Reynaert for services to New Zealand-Belgium relations and war commemoration

The Queen's Service Order

QSO 
To be a Companion of the said Order: 

Judge Neil MacLean for services to the judiciary 

The Queen's Service Medal

QSM 
Mr Gary John Aburn for services to conservation

Mr Bryan Andrews for services to the community and sport

Mr Edward Brian Andrews for services to the community

Ms Susan Eileen Baker Wilson for services to historical research and war commemoration

Mrs Judith Merenako Billens for services to Maori

Mr Allen Clement Birchall for services to landscape architecture

Mrs Paku Jane Brown for services to Maori

Mrs Shirley Doris Brown for services to tennis

Mrs Weixing Che, JP for services to the Chinese community

Mrs Wendy Corrine Coutts for services to people with disabilities and motorsport

Mrs Nancy Kathleen Crawford for services to people with Williams Syndrome

Geraldine Butler Dunwoodie for services to heritage preservation

Mrs Erin Meryl Fleming, JP for services to the community

Ms Harima Thelma Renei Fraser for services to veterans and Maori

Mr Neilson John Gifford for services to squash

Mr Moo Lock Gock for services to the horticulture industry

Mr John Patrick Goodin for services to the community

Mrs Valmai Jeanne Hall for services to senior citizens and people with disabilities

Mr David Leigh Halstead for services to business and the community

Mrs Susan Heath for services to foster care

Ronald Boyd Hudson for services to Maori

Mr Leonard Keith Hughes for services to the New Zealand Fire Service

Mr Cyril Elder Jenks for services to the welfare of wild horses

Mrs Marilyn Kathleen Jenks for services to the welfare of wild horses

Mr David Peter Jones for services to the community and philanthropy

Mrs Faye Mollie Kainuku for services to people with diabetes

Dr Barry Caine Knight for services to health

Mr Murray Philip Lamb for services to the New Zealand Fire Service

Mrs Kathryn Jane Logan for services to swimming and waterpolo

Mr Terence Robert Logan for services to swimming and waterpolo

Mrs Ethel Taihaere Macpherson for services to Māori and education

Mrs Prudence Jane Matthews for services to heritage preservation

Mrs Norma McCallum for services to the community

Mrs Lynette Ann McFedries for services to surf life saving

Mr Napier Hugh McFedries for services to surf life saving

Mr Colin Peter McKenna for services to the New Zealand Fire Service

Ms Vivienne Carol McLean for services to conservation

Mr Minarapa Mitai-Ngatai for services to Maori and the community

Dr Daniel Muthumala, JP for services to the Sri Lankan community

Ms Betty Edith Nelley for services to history and tourism

Mr Stewart Tuari John James Panapa for services to Māori and education

Mr Teaku Petaia for services to the Tokelauan community

Mr Ian Herbert Pirani for services to conservation

Mrs Mere Neehi Pirikahu for services to Maori

Mr Brian David Rance for services to conservation

Mrs Christine Rance for services to conservation

Mrs Beth Richardson for services as a nurse and to the community

Mr Ian Charles Roberts for services to the community and education

Mr Arthur Morris Robertson for services to the community

Mrs Christine Muriel Rodda for services to netball

Mr Robert Arthur Shearing for services to the intellectually disabled and the community

Mr James Edward Shepherd, JP for services to the community

Mrs Yvonne Mary Simpson for services to women

Dr Elizabeth Sarah Neal Sneyd for services to music education

Mr Lindsay John Blair Spooner for services to the New Zealand Fire Service and the community

Mr Allan Graeme Derek Spratt for services to agriculture

Mrs Olga Jean Stancliff for services to music

Mr Mervyn Craig Sullivan for services to rugby

Mr John Gray Sutherland for services to cricket

Mr Herewini Selwyn Tarawa for services to Maori

Mr Ronald James Turner, JP for services to the community

Mr Craig Michael Utting for services to music education

Mr Te Uru O Te Whetu Frederick Whata for services to Māori

Mrs Yvonne Louisa Maria Williams for services to youth

The New Zealand Distinguished Service Decoration 
NEW ZEALAND DEFENCE FORCE

DSD 

Captain Daniel Alexander Edginton for services to the New Zealand Defence Force

Serviceman G for services to the New Zealand Defence Force

Staff Sergeant Robert Victor Keith McGee for services to the New Zealand Defence Force

Serviceman S for services to the New Zealand Defence Force

Lieutenant Simon Andrew Wasley for services to the New Zealand Defence Force

© All content copyright NBR. Do not reproduce in any form without permission, even if you have a paid subscription.
Queen's Birthday Honours 2015: the full list
48216